„ Trzy blaszane instrumenty: mały, większy i największy”

Lubuskie Biuro Koncertowe „ Orfeusz”  zaprosiło nasze przedszkolaki na koncert  pt. „ Trzy blaszane instrumenty – mały, większy i największy”  z cyklu „Spotkania z Muzyką” Muzycy przywitali się utworem   –  „Marsz Króla Danii”. Po wysłuchaniu utworu artyści zaprezentowali  trzy instrumenty z „rodziny dętych blaszanych”. Dzieci dowiedziały się, że należą do tej samej „ złotej” grupy  ale różnią się  i wielkością i wiekiem. Najstarsza jest  - trąbka- bo ma ok. 3000 lat, młodszy jest  puzon  bo ma już 600 lat  a najmłodsza jest tuba  bo ma „ tylko” 200 lat. Przedszkolaki  już wiedzą, że tajemnica ich brzmienia kryje się  w ich budowie. Dzieci zapoznały się z podobieństwami i różnicami  instrumentów. Wiedzą, że najważniejszy jest ustnik , po co są „wentyle” i „ czara dźwiękowa”  oraz jaką długość mają są zwinięte „ rury”. Informacj  o instrumentach przeplatane były utworami muzycznymi między innymi „Melodią  z tonącego Titanica”.Teraz nie jest tajemnicą, że  te instrumenty   grają głównie  w  „orkiestrach dętych”, które  grają  bardzo głośną muzykę marszową. Mali słuchacze z  dużym zdziwieniem słuchały gry na instrumentach z użyciem „tłumika”.  Przedszkolaki  odgadły  zagadkę  muzyczną   o hejnale krakowskim  i  w nagrodę  usłyszały „ Legendę o Hejnale Mariackim” .  Na zakończenie spotkania muzycy zagrali  „Marsz”  w trakcie utworu dzieci dobrze się bawiły:   maszerowały    i  rytmicznie klaskały co sprawiło im wiele radości. I już czekamy na następny koncert…..