default_mobilelogo

Na jesień bądźmy „ Życzliwi dla zwierząt”

W październiku zaczynamy zbiórkę karmy dla kotów i psów ze schroniska pod hasłem „Życzliwi dla zwierząt”. Zwierzęta towarzyszą człowiekowi od wieków. Kiedyś jako zwierzęta do pracy, dzisiaj jako członkowie naszych rodzin. Bardzo często nie jesteśmy świadomi ile tak naprawdę dobrego dają nam zwierzęta, i jak duży wpływ maja na nasze życie, a także życie naszych dzieci.

Dobrym przykładem pozytywnego wpływu zwierząt na człowieka jest powstanie zooterapii, znanej również pod nazwą animaloterapii. Jest to naturalna metoda leczenia (stanów psychicznych i fizycznych) poprzez dobroczynny dla człowieka kontakt ze zwierzętami. Dla każdego człowieka kontakt ze zwierzętami jest bardzo ważny, w szczególności dla dzieci. Zwierzęta są istotami żywymi, które można dotykać, głaskać, przytulać brać na ręce, na kolana. Dotyk zwierząt powoduje wydzielanie endorfin, hormonów szczęścia. Zwierzęta są bardzo dobrymi terapeutami, bo przyjmują nas takich, jacy jesteśmy, nie oceniają.

Coraz częściej stosowane są terapie dla chorych z udziałem zwierząt. W Polsce najpopularniejsza jest dogoterapia (kontakt z psem), hipoterapia (kontakt z koniem) i felinoterapia (kontakt z kotem). Na świecie znane są również onoterapia (kontakt z osłami i mułami) oraz delfinoterapia (kontakt z delfinami). Dlaczego tego typu terapie zyskują na popularności? Jakie korzyści dla doroślych i dzieci przynosi kontakt z czworonogami?

  1. Redukują stres i rozładowują negatywne emocje-pomaga już samo przebywanie w jednym pokoju z ulubieńcem. Gdy patrzymy na swojego pupila, który cieszy się na nasz widok albo się do nas przytula, organizm wydziela oksytocynę. Hormon ten wpływa na tworzenie więzi i budzi odruchy opiekuńcze, obniża się poziom kortyzolu, nazywanego hormonem stresu. Towarzyszy nam wówczas mniejsze napięcie i zdenerwowanie.

2.Utrwalają więzi międzyludzkie- ludzie, którzy czują więź z pupilem, potrafią budować trwalsze związki z innymi osobami w porównaniu z tymi, którzy zwierząt nie posiadają. Ponadto właściciele kotów czy psów są bardziej skłonni przejmować rolę decydenta w relacjach z partnerem, są bardziej odpowiedzialni, pewni siebie i okazują empatię. Spacer z psem zwiększa także możliwości kontaktów interpersonalnych, stwarza okazję do zatrzymania się i pogawędki z innymi „spacerowiczami” – człowiek staje się więc w tym czasie bardziej „otwarty” na innych.

3.Podwyższają samoocenę- zwierzęta nie oceniają i akceptują właściciela takim, jaki jest, bez względu na wygląd czy zachowanie, kochają bezwarunkowo. To wszystko wpływa na podwyższenie samooceny u człowieka. Postawa ta nie dotyczy tylko psów, ale też kotów, które również przywiązują się do swojego pana. Eksperci dowodzą, że właściciele zwierząt w większym stopniu akceptują siebie niż osoby, które nie mają kota czy psa.

  1. Zbliżają do siebie członków rodziny- Badania pokazują, że w momencie, gdy skłaniasz dziecko do spaceru z psem albo nakarmienia kota, wzmacniają się więzi między Wami. Zwierzęta są wdzięcznym tematem do rozmowy z dzieckiem czy partnerem. Co więcej, dzieci uczą się odpowiedzialności i troski o innych. Ponadto to właśnie w związku z ulubionym zwierzęciem przeżywają swoje pierwsze doświadczenia ze śmiercią, co jest dla nich edukacyjnym przeżyciem i pretekstem do głębokiej rozmowy z rodzicem.

5.Zmniejszają poczucie samotności- Domowy zwierzak może dać to czego często nie mogą zaoferować inni ludzie: miłość i towarzystwo. Jest wiec doskonałym antidotum na samotność. W interwencjach przeprowadzanych przez inspektorów Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami często spotykają oni samotne osoby, dla których pies czy kot to jedyne towarzystwo i często także jedyna motywacja do życia.

W okresie jesiennym warto w szczególności zadbać o naszych czworonożnych przyjaciół. Być może niektórzy z Państwa zastanawiają się nad przygarnięciem pupila, warto wtedy rozważyć adopcję zwierzaka ze schroniska lub domu tymczasowego dla zwierząt (fundacji). Jeśli nie mamy miejsca lub odpowiednich zasobów, warto pomóc zwierzakom poprzez drobne gesty, np. wzięcie udziału w przedszkolnej zbiórce karmy. W ten sposób nie tylko zrobią Państwo dobry uczynek, ale na własnym przykładzie nauczą dzieci, że warto się dzielić dobrem, pomagać sobie nawzajem i myśleć, także o innych.