Drodzy Rodzice,

Po badaniach przesiewowych rozpoczęły się w naszym przedszkolu zajęcia logopedyczne. W listopadzie i grudniu odbywają się także zajęcia grupowe pt. „Buzia na siłowni”. Zapraszam do zapoznania się z relacją z zajęć w grupie Groszki.

Sporo Dzieci zrobiło w ubiegłym roku szkolnym duże postępy w rozwoju mowy i komunikacji. Są też takie, którym przez okres wakacji wada wymowy się pogłębiła. Do grona Przedszkolaków dołączyły nowe Dzieci i kilkoro z nich mówi bardzo niewiele. Przypominam, że trzyletnie Dziecko swobodnie porozumiewa się zdaniami, choć może jeszcze zniekształcać lub zamieniać głoski oraz nie wymawia jeszcze niektórych głosek (np. sz, r). Grupy najmłodsze w tym roku szkolnym objęte są Programem Profilaktyki Logopedycznej. Im szybciej rozpoczniemy oddziaływania terapeutyczne, tym prędzej zminimalizujemy lub wyeliminujemy trudności. Szczegóły zostaną przekazane Rodzicom z grup: Krasnale i Groszki przez Wychowawców.

Logopeda ma w tym roku pełne ręce roboty, ale niestety nie ma czarodziejskiej różdżki, choć marzy o takiej. Logopeda może zdiagnozować i wskazać ćwiczenia, które to Państwo – RODZICE wykonujecie z Dzieckiem w domu. Nasza współpraca na pewno przyniesie efekty! Rodzicom, których Dzieci zostały zakwalifikowane na zajęcia logopedyczne przypominam o tym, aby Dzieci miały ze sobą zeszyt w następujące dni:

środa: Jeżyki, Stokrotki, Pszczółki, Smerfy

piątek: Krasnale, Groszki, Słoneczka, Biedronki, Chmurki

W przypadku dzieci wszystkie oddziaływania traktujemy jako zabawę i właśnie w różnorodne zabawy wplatamy proponowane ćwiczenia. Choć czasem zadania wydają się banalne (np. parskanie, cmokanie etc.) to są one potrzebne. Pięciolatek nie umie parskać nie dlatego, że nie chce, ale dlatego, że ma osłabiony mięsień okrężny warg. Ze słabym mięśniem okrężnym warg nie będzie w stanie wypowiedzieć głoski „sz”, której od niego na tym etapie rozwoju oczekujemy. Wcześnie podjęte działania w większości przypadków pozwalają na znaczne zniwelowanie trudności rozwojowych, w tym logopedycznych.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zapraszam serdecznie do kontaktu,

Logopeda - Beata Kuca

Konsultacje: poniedziałek godz. 12.30-16.30