W dniu 13.01 w kameralnym gronie odbyły się w naszym Przedszkolu warsztaty pt. Co my jemy? Znaczenie żywienia w profilaktyce logopedycznej. Serdecznie dziękuję Mamom z grupy Groszki za aktywny udział. Najważniejsze przesłanie spotkania warte zapamiętania to: „Dziecko, które dobrze oddycha i dobrze je –dobrze mówi.” (D. Pluta-Wojciechowska)
Dla osób, które nie mogły uczestniczyć w spotkaniu krótka informacja o sposobie przyjmowania pokarmu dziecka w wieku przedszkolnym, który wpływa na rozwój aparatu artykulacyjnego: DZIECKO SAMODZIELNIE je i pije, odgryza i żuje (także twarde pokarmy: przeżuwa mięso, suszone owoce, orzechy), samodzielnie używa łyżki i widelca oraz klasycznego kubka (aktywna jest górna warga). Dojrzały typ połykania powinien być wykształcony do około 3 roku życia (maksymalnie 4 r.ż.). Jeśli dziecko krztusi się, unika twardych pokarmów, jest tzw.”niejadkiem”, a przy tym nie mówi lub jego artykulacja jest wadliwa zalecam konsultację z logopedą.
Już dziś zapraszam Państwa serdecznie na kolejne warsztaty realizowane w ramach Programu Profilaktyki Logopedycznej, pt. Dziecięce nawyki –co ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie aparatu artykulacyjnego? Warsztaty odbędą się w dn. 03.02.2020 r. (pn) w godz. 16.00-17.00. Na warsztaty obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Logopeda Beata Kuca